STILUS FRACTUS

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti)

W ramach „Cinergii” obejrzałem wczoraj „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (Perfetti sconosciuti, Perfect Strangers), włoską tragikomedię, która do normalnej dystrybucji w Polsce wejdzie dopiero 6 stycznia przyszłego roku.

Oryginalny tytuł oznacza mniej więcej zupełnie nieznajomych sobie ludzi. W istocie to grupa przyjaciół – kilka par plus jeden, który przyszedł sam, chociaż miał przyjść z nową dziewczyną. Ktoś proponuje zabawę polegającą na tym, że każdy wyjmuje telefon, a następnie pokazuje innym wiadomości, które przyjdą tego wieczora, i odbiera wszystkie połączenia w trybie głośnomówiącym. Oczywiście – katastrofa.

Film jest bardzo śmieszny i bardzo dowcipny. Ma gęste, świetnie napisane dialogi, jest znakomicie zmontowany i zagrany. To chyba najlepsza komedia spośród tych, które widziałem w kilku ostatnich latach, nawet dowcipniejsza od „Co robimy w ukryciu”, równie dowcipna jak „Zupełnie Nowy Testament” i niemalże tak śmieszna jak „To tylko seks”. Może i nie poryczałem się ze śmiechu jak na tej ostatniej, ale jest najbardziej inteligentna z nich wszystkich. O niebo zabawniejsza i mądrzejsza od innej włoskiej produkcji, którą można było obejrzeć w tym roku w polskich kinach, „Jak Bóg da”.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie - Perfetti sconosciuti - Perfect Strangers - recenzja filmu

Nie wiem tylko, czy zrozumiałem bardzo zaskakujące zakończenie: czy to miała być czysto abstrakcyjna scena symbol, taki morał? Na to mi wygląda. To przecież film głównie o pozorach, a podczas kolacji wychodzą nie tylko zdrady, ale też rzeczy bardziej niewinne, czy to terapia, czy poszukiwania domu opieki dla matki, czy homofobia. Mimo wszystko chyba wolałbym, żeby film skończył się pięć minut wcześniej. Trochę mi ta jedna scena zepsuła ogólne wrażenie i w sumie wydała się zbędna.

Tak czy inaczej, walcie śmiało. Cała sala, ze 150 osób, co chwila wybuchała śmiechem.

Moje wpisy o nowych filmach zebrane przez Mediakrytyk.pl.

WYBRANE WPISY
Tagged in:, ,