STILUS FRACTUS

Amerykańska sielanka (American Pastoral)

 „Amerykańska sielanka” (American Pastoral) jest określana jako crime-drama lub crime, drama, ale kryminału nie ma w niej za grosz, co najwyżej odrobina thrillera.

Tradycyjnie nie oglądałem wcześniej zwiastuna, ale wstępnie rzuciłem okiem na znormalizowane oceny krytyki i widzów i nie byłem pewien, czy w ogóle warto. Reżyserski debiut Ewana McGregora, w którym zresztą gra główną rolę Swede’a, jest tak sobie oceniany przez widzów na IMDB.com (na razie tylko 6,1/100) i według Rotten Tomatoes zebrał niekorzystne recenzje. (Przy czym za negatywną, „Rotten” – a takich było ponad trzy czwarte, przy znormalizowanej ocenie 4,8/10 – uważa się każdą ocenę do 5,9/10 włącznie).

Amerykańska sielanka - American Pastoral - recenzja filmu

„Sielance” przede wszystkim zarzuciłbym pewną pobieżność. Na przykład motyw żony Swede’a (Jennifer Connely), byłej miss z niespełnionymi ambicjami, został ledwie liźnięty, podobnie jak motywacja córki, Merry (Dakota Fanning). Nie mogę porównać filmu z książką, ale materiału zapewne wystarczyłoby, bez ryzyka nadmiernego spowolnienia już i tak powolnego tempa, na fabułę o co najmniej o pół godziny dłuższą (film trwa 108 minut).

Z drugiej strony trójkę głównych aktorów ogląda się z przyjemnością, podobnie jak bardzo dobrze sfilmowaną amerykańską prowincję sprzed kilku dekad. Największe wrażenie robią chyba niezwykle długie, celebrowane sceny rozmów Swede’a z Merry.

Amerykańska sielanka - American Pastoral - recenzja filmu

Fabuła w gruncie rzeczy mnie nie wciągnęła, ale też wcale nie znudziła. Jest to ciekawy, nastrojowy, bardzo dobrze zagrany i sfilmowany portret rodziny i czasów z lokalnym terroryzmem w tle, nawet jeśli cokolwiek pobieżny i średnio angażujący. Konkurencję w tym tygodniu ma silną (z oficjalnych nowości to choćby „Sztuka kochania”, którą już teraz mogę polecić, „Toni Erdmann” i „Kłamstwo”) i pewnie mogłem wybrać lepszą kolejność, ale jeśli nic przez niego nie przegapię, w sumie nie będę żałował.

Moje wpisy o nowych filmach zebrane przez Mediakrytyk.pl.

WYBRANE WPISY
Tagged in:, ,